Haber

Lübnan Dışişleri Bakanı ateşkes ve uzun vadeli çözüm çağrısında bulundu

BEYRUT, 3 Kasım (Xinhua) — Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, Güney Lübnan’da hızlı bir ateşkes ve Gazze Şeridi’nde uzun vadeli bir çözüm çağrısında bulundu.

Ulusal Haber Ajansı’na göre Perşembe günü Buhabib, “İsrail, savaş makinesini durdurmalı ve Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak iki devletli çözüme dayalı siyasi çözümü kabul etmelidir.” dedi.

Buhabib, bu açıklamayı Almanya’nın Yakın ve Ortadoğu’daki insani işlerden sorumlu özel temsilcisi Deike Potzel ile Beyrut’ta yaptığı görüşmede yaptı.

Perşembe sabahı Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Paraguay’ın büyükelçileriyle bir araya gelen Buhabib, Batılı ülkelere İsrail’e, Lübnan’ı yok etme yönündeki sözlü tehditlerini ve ülkenin güneyine yönelik askeri saldırılarını durdurması için baskı yapma çağrısında bulundu.

Lübnan ordusundan ismini vermek istemeyen bir istihbarat kaynağına göre, Perşembe günü Lübnan-İsrail sınırında devam eden çatışmalarda 3 Lübnan vatandaşı ve bir Hizbullah savaşçısı hayatını kaybetti.

Xinhua’ya konuşan kaynak, İsrail’in Lübnan’ın güneybatısındaki Nakura kentinden başlayarak güneydoğudaki Şebaa ve Kefr Shuba kasabalarına kadar uzanan sınır hattı boyunca 13 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Kaynak ayrıca İsrail ordusunun Perşembe günü ülkenin güneyindeki 40’tan fazla kasabanın dış mahallelerine ve iç kısımlarına 225’ten fazla top mermisi ateşlediğini de belirtti. Açılan ateş sonucu 7 evin yandığı ve başka hasarların meydana geldiği belirtildi.

Hizbullah ise savaşçılarının, İsrail’in Şeba Çiftlikleri’ndeki kışla karargâhına, İsrail’in Manara yerleşimine ve Güney Lübnan’daki Hula kasabasının karşısındaki İsrail hedeflerine patlayıcı yüklü iki insansız hava aracıyla saldırdığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu