Haber

Tacikistan’dan Osmangazi’ye kardeş ziyareti

Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyesi Tacikistan’ın Dangara Belediyesi, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret etti. Osmangazi Belediyesi’nin vizyon projelerini yakından inceleyen Tacikistan heyeti, şehir planlamasından tarihi ve kültürel mirasa kadar örnek teşkil eden çalışmalara hayran kaldı.

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ashrafjon Gulov ve Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyesi Tacikistan Dangara Belediye Başkanı İslomiddin Rahmon, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Önder Dündar, büyükelçi ve belediye başkanına Osmangazi Belediyesi’nin örnek projelerini gösterdi.

Başkan Dündar, ilk olarak Tacikistan heyetine Bursa’nın örnek projesi Osmangazi Meydanı’nı gezdirerek, yakında açılacak proje hakkında bilgi verdi. Daha sonra tüm dünyanın hayran olduğu Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni ziyaret eden heyet, sanal olarak gördükleri Eski Bursa’yı Hisar’da canlı olarak deneyimledi. Önder Dündar, Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi kapsamında misafirlerine Arkeopark, Filiboz Camii ve Oruçbey Caddesi’ni gezdirerek Bursa’nın tarihi hakkında bilgiler verdi. Tacik heyeti, Üftade Türbesi’nin çevre düzenleme çalışmalarını yakından inceleyerek Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni gezme fırsatı buldu.

Osmangazi Belediyesi’nin her alanda farklı ve örnek projeleri bulunduğunu belirten Dangara Belediye Başkanı İslomiddin Rahmon, Başkan Dündar ve ekibini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti. Önder Dündar ayrıca Tacikistan’la sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli adımlar attıklarını belirterek, Orta Asya ile Bursa arasındaki İpek Yolu’nun canlandırılması için çalıştıklarını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-tekkekoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu